Zaparkoval jsem automobil na hlídané parkoviště. Nakoupil jsem nějaké věci, dal je do auta, to jsem zamčel a odešel. Když jsem se vrátil k autu, zjistil jsem, že mi ho někdo vykradl a věci z něj odcizil. Provozovatel parkoviště mi ale odmítá hodnotu odcizených věcí nahradit s tím, že odpovídá jen za auta, ale ne za věci v nich ponechané. Myslím si, že je to výmluva . Kdo má pravdu? David

ODPOVĚĎ:

Má pravdu provozovatel parkoviště. Zaparkováním auta na hlídaném parkoviště vzniká smlouva, podle které provozovatel parkoviště za odměnu hlídá řidičovo auto a dbá přitom, aby nebylo odcizeno nebo poškozeno.

Věci uložené v autě by měl na starosti jen v takovém případě, kdyby se o tomto rozšírení své odpovědnosti s řidičem dohodl. Protože k takové dohodě nedošlo, provozovatel parkoviště neporušil smlouvu, když nezabránil krádeži nakoupeného zboží uloženého v autě.

Je však odpovědný za eventuální škodu, kterou zloděj způsobil na autě jeho násilným otevřením. Z jeho odpovědnosti za auto vyplývá, že by zřejmě musel nahradit škodu v případě, kdyby zloděj ukradl věci tvořící součásti nebo příslušenství auta.

(Občanský zákoník §420, §120, §121, §724)