Zaměstnanec měl nehodu firemním autem. Nehodu nezavinil. Auto bylo pojištěno jen na zákonnou odpovědnost. Viník požádal o zbavení svéprávnosti. Policie zastavila trestní stíhání. Po kom může vlastník vozidla - firma požadovat náhradu škody? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Bez ohledu na omezení svéprávnosti z civilního pohledu za škodu odpovídá viník - i když je omezen ve svéprávnosti a z tohoto důvodu bylo odloženo či zastaveno trestní stíhání. Tedy škodu nadále požadujte po viníkovi z titulu občanskoprávní náhrady škody, tedy pokud nebude uhrazeno dobrovolně, můžete se obrátit na civilní soud s žalobou o náhradu škody. Omezená svéprávnost automaticky nezpůsobuje, že viník není za způsobenou škodu odpovědný, pouze např. v případě dluhů se takovým osobám odpouští příslušenství, tedy úroky a případně náklady soudního řízení.