Má význam dávat k soudu odmítnutí zaplacení smluvní pokuty ve výši 1 500, - Kč. Jde o princip, již jsem 3X žádala o zaplacení. Plátce z toho má srandu, odmítá zaplatit a chce vidět tu srandu u soudu. Pokuta je oprávněná, takže soud vyhraji. Však mé náklady soudu budou vyšší než sml. pokuta. Mám za to, že tyto náklady by měl soud dát k platbě té osobě. Jak potom tyto další náklady budou opět vymáhat. Mám do toho jít? Děkuji, Svatava

ODPOVĚĎ:
Pokud bude žaloba úspěšná, soud ukládá dlužníkovi povinnost všechny náklady spojené s žalobou žalobci nahradit. Při dluhu v částce 1.500,-Kč budete hradit soudní poplatek ve výši 1.000,-Kč, pokud byste podávala návrh na elektronický platební rozkaz, k čemuž potřebujete mít elektronický podpis, pak hradíte soudní poplatek 400 Kč. V těchto věcech mnohdy ani k soudnímu řízení nedojde, protože soud rozhoduje pouze podle doložených důkazů bez soudního jednání.