Situace: ukradený mobil v hodnotě 4800,-Kč. Viník (student, 18let) se přiznal u občanskosprávního řízení na městské části s tím, že škodu uhradí, což se ale bohužel nestalo. Prosím jak dále postupovat a kam se obrátit o náhradu škody + náklady na cesty k výslechům a zda je nějaká naděje,že peníze dostaneme zpět, předem děkuji, Martina

ODPOVĚĎ:
Výrok rozhodnutí o přestupku, kde je obviněný uznám vinným, musí dle § 77 zákona o přestupcích obsahovat rozhodnutí o náhradě škody. Z rozhodnutí tedy zjistíte, zda uložil správní orgán povinnost škodu uhradit. V případě, že ano, můžete postupovat cestou exekuce.
Pokud se tak nestalo, budete se muset obrátit na soud s žalobou v občanskoprávní řízení o náhradu škody. Pokud jde o náklady na cesty, musí se u správního orgánu uplatnit bezodkladně poté, co vznikly, jinak si je každý účastník hradí sám za sebe.