Fyzicky bydlím na vesnici, kde i platím řádně za likvidaci komunálního odpadu (popelnice). Trvalé bydliště mám ale v Olomouci. Mám povinnost platit i v Olomouci? Je možné to vyřešit např. čestným prohlášením? Přítelkyně žije u mě, trvalé bydliště má v Moravském Berouně, ale čestné prohlášení jí na úřadě neuznali a trvají na zaplacení odpadů. Jaký je pohled práva? Eduard.

ODPOVĚĎ:
Obecně má povinnost (zákon o místních poplatcích) platit
1) osoba, která má v obci trvalý pobyt a také
2) osoba, která vlastní nemovitost určenou nebo sloužící k individuální rekreaci, ve které není hlášena k trvalému pobytu žádná fyzická osoba.

Pokud ovšem doložíte, že platíte poplatky někde jinde, měl byste být od poplatku osvobozen.

Domnívám se, že čestné prohlášení je v tomto ohledu nedostačující. Tím spíš když můžete získat potrvzení o zaplacení poplatku na obci, kde je skutečně platíte.

Zákon o místních poplatcích je velmi stručný a obce ho mohou konkretizovat svou vlastní vyhláškou. Jediná možnost je hledat ve vyhlášce dané obce, jaké jsou podmínky osvobození od poplatku.