Před 10 lety jsem jel tramvají. Tehdy mne chytl revizor a dostal jsem pokutu. Tu jsem ale nezaplatil. Nyní je na mě nařízena exekuce. Není dluh již promlčen? Martin

ODPOVĚĎ:
Na podobný dotaz jsme již jednou detailně odpovídali (viz okaz níže).
Ne, není. Podle zákona lze výkon rozhodnutí nebo exekuci vést ve lhůtě 10 let ode dne právní moci toho rozhodnutí, kterým byla uložena povinnost pokutu zaplatit.

Exekuci předcházelo nalézcí řízení,  ve kterém byla uložena povinnost pokutu zaplatit.

Jestliže v 10leté lhůtě byl podán návrh na výkon rozhodnutí, nebo nařízení exekuce, tak se  10letá promlčecí lhůta staví a může tedy dojít k situaci, že skutečně je vymáhána tak stará pokuta.

Související článek:
Promlčení jízdy načerno u MHD, exekuce majetku za nezaplacenou pokutu