Vypůjčil jsem známé peníze (50 tisíc Kč), nepodepsali jsme žádnou dohodu, smlouvu. Ona mi ale peníze nevrací. Jak se mám domoci vrácení půjčené částky? Michal.

ODPOVĚĎ:
Platná právní úprava ke vzniku smlouvy o půjčce nevyžaduje nutně písemnou formu, tzn., že smlouva o půjčce může být uzavřena také ústně.
Pokud si věřitel (Vy) s dlužníkem nedohodl dobu, ve které má dlužník předmět půjčky vrátit, platí, že dlužník je povinen tak učinit v den, který následuje po dni, ve kterém ho věřitel k vrácení půjčky vyzval.
Samozřejmě pokud smlouva o půjčce byla uzavřena pouze ústně, ocitá se věřitel  (Vy) v poněkud zhoršeném procesním postavení pokud se rozhodne, že bude svůj dluh vymáhat soudní cestou, protože ponese důkazní břemeno.
Pokuste se od svého dlužníka získat dlužní úpis, kterým dlužník potvrdí, že Vám dluží určitou částku.
Pokud Vám dlužník dlužní úpis nevydá, nezbude Vám, než se pokusit prokázat vznik smlouvy o půjčce jinými důkazními prostředky, například výpověďmi důvěryhodných svědků nebo písemným potvrzením o převodu finančních prostředků v bance atd.

Po prokázání skutečnosti, že byly peníze skutečně zapůjčeny probíhá vymáhání klasickou cestou (viz další články této kategorie).