Ráda bych se zeptala na promlčecí dobu v UK. Příteli přišlo, že má doplatit dlužnou částku 800 liber, ale nevíme konkrétně na čem, vypláceli mu po úrazu nějakou sociální podporu, tak asi na tomto? Ale z Anglie je zpět už 15 let, to mě nejvíc zaráží. Na staré adrese je nový majitel, ten mu předal obyčejné psaní, kde píší, ať dluh neignoruje a vyrovná nebo bude zahájeno soudní řízení.

Ostatní informace prý obdržel v předchozích dopisech, ty ale nemáme, majitelé se na adrese vyměnili. Upřímně, vůbec netuším, co hrozí, zda zaplatit, když dopis ani úředně nepřebíral, jaká je vymahatelnost a také promlčecí doba u sociálních pohledávek. Poradíte, prosím?

ODPOVĚĎ:
Na otázku promlčecích lhůt v Anglii Vám bohužel neumím odpovědět, poradenství poskytujeme pouze podle českého práva. Zasílám Vám však odkaz na stránky, kde můžete získat základní informace týkající se procesních lhůt v Anglii i Walesu a zároveň odkazy na příslušné anglické právní předpisy: https://e-justice.europa.eu/279/CS/time_limits_on_procedures?ENGLAND_AND_WALES& init=true
Nicméně spolehlivé informace můžete získat až tehdy, budete-li znát skutečnou povahu pohledávky, a to asi zjistíte jen dotazem na odesílatele výzvy. Obecně Vám mohu potvrdit, že vymahatelnost pohledávek z Anglie je pro věřitele složitější, ale případné přeshraniční vymáhání bohužel nelze úplně vyloučit.