Od 30.10.2000 jsem rozvedená, s manželem nežiji od srpna 1999. V té době jsem věděla o dluzích na nájmu bytu, ovšem ne jejich přesnou výši. Nyní vím, že to bylo cca 30.000 Kč. Opustila jsem společnou domácnost a majetkové vyrovnání máme ve smyslu, že mu zůstává byt s veškerým vybavením, ale i povinnost vyrovnat pohledávky spojené s užíváním bytu. Dnes jsem obdržela usnesení okresního soudu, kterým nařizuje mému zaměstnavateli srážky ze mzdy (celková částka je 116.000) na základě vykonatelných platebních rozkazů ze dnů 28.8.1997, 28.5.1998, 1.6.1999 a 19.6.2000. Můj bývalý manžel má spoustu jiných dluhů a soud nezjistil kde bydlí a pracuje, proto musím vše platit já, přestože do dnešního dne bydlím se synem na podnájmu, když jsme opustili zmiňovaný byt.
Mám nějakou možnost se dovolat alespoň snížení částky, kterou mám zaplatit? Nebo mohu podat žalobu na bývalého manžela? Nebo mám soudu sdělit, kde se nachází bývalý manžel a odvolat se? Děkuji moc, Pavlína

ODPOVĚĎ:
Určitě sdělte soudu, případně přímo exekutorovi, kde se bývalý manžel nachází. V současné době musí Váš zaměstnavatel srážky ze mzdy provádět, ale Vy můžete poté vše po bývalém manželovi požadovat. Pokud nebude dohoda možná, tak jedině v soudním řízení a žalobou.
Pokud se jedná o platební rozkaz z roku 1997, 1998 a 1999, tak bych si ověřila, zda již není věc promlčena. Soudní rozhodnutí – platební rozkaz nevyjímaje se promlčuje po 10 letech. Musí se ale vznést námitka promlčení.