Jsem ručitel, jak se mohu svého závazku zbavit? Kamil

ODPOVĚĎ:
Od ručení odstoupit samozřejmě lze. Nicméně o vyvázání ručitele musí požádat hlavní dlužník v bance, nikoliv sám ručitel. O své vlastní vůli se tedy vyvázat nemůžete – s bankovním ústavem komunikuje hlavní dlužník. Pro peněžní ústav je klíčové, že nový ručitel je jednak ochoten za závazek ručit a že má dostatečné příjmy, které banka uzná. V krajním případě je možné např. úvěr předat jinému bankovnímu domu, většinou je to zpoplatněno (několik % z úvěru).
V bankovním institutu, který úvěr přebírá je již nahlášen hlavní dlužník a nový ručitel.