Prosím o zodpovězení dotazu na téma: Jaké jsou procenta prodlení, když se dluh platí až po 4 letech při vyrovnání dědictví. Eva

ODPOVĚĎ:
Od 28. dubna 2005 se výše zákonných úroků z prodlení odvíjí od výše repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o sedm procentních bodů.
V každém kalendářním pololetí, v němž trvá prodlení dlužníka, je výše úroků z prodlení závislá na výši repo sazby stanovené Českou národní bankou a platné pro první den příslušného kalendářního pololetí.
Úroková sazba za prodlení se tedy event. mění vždy k 1. lednu a 1. červenci kalendářního roku. Při vzniku prodlení se výše úroku z prodlení neodvíjí od repo sazby platné v první den prodlení, ale od repo sazby, která platila pro první den toho kalendářního pololetí, v němž prodlení nastalo.