Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné, když chceme od souseda odkoupit část jeho zahrady (nestavební pozemek) a celá nemovitost včetně přilehlých pozemků je zatížena úvěrem (1. část od banky, 2. část od stavební spořitelny a 3. část od druhé stavební spořitelny), jestli je možno tuto koupi realizovat a jakým způsobem postupovat. Děkuji moc za odpověď. Maruška

ODPOVĚĎ:
Koupi můžete kdykoliv realizovat, ale pokud se týká hypotéky, ta bude na daném pozemku váznout, i když se změní vlastník pozemku.

Pak by Vám hrozilo, že budete odpovídat za dluhy souseda (může Vám být pozemek zabaven) a to jistě nechcete. Bude se tedy nutné domluvit se sousedem, aby zrušil zástavní právo k danému pozemku a  to půjde jen po dohodě s jeho věřiteli. Pravděpodobně jim bude muset nabídnout jinou vhodnou jistinu.

Dokud bude pozemek zatížen zástavním právem, rozhodně koupi nedoporučujeme.