Jaké mám možnosti při vymožení vyplacení dědického podílu po mém otci? Nevlastní matka a vdova po otci mi odmítá finanční částku vyplatit. Nereaguje ani na dopisy. Marek

ODPOVĚĎ:
Při projednání dědictví se vždy majetek musí rozdělit a pokud nejsou dědické podíly rovnoměrné, tak se rozdíl vyrovná v penzích.

Výhodou je, že dědické rozhodnutí je současně exekučním titulem, tzn. není potřeba podávat nějakou novou žalobu, ale prakticky přímo na dědické rozhodnutí stačí vyznačit právní moc a předat jej exekutorovi k vymáhání, kdy samotné dědické rozhodnutí postačuje a není třeba naprosto nic dalšího.

Jedná se o řízení, které nemůže být sporné, protože soud už jednou rozhodl jakou částku má daný dědic vyplatit, a pokud to neplní, je nutnost vymožení plnění.