Otec nečekaně zemřel. Má ale v jedné vesnici velký nový dům, který splácí. Co máme my jako rodina dělat, jak máme postupovat? Mojmír

ODPOVĚĎ:
Představme si dvě modelové situace: v jedné je uzavřena životní pojistka, ve druhé není.

Pokud dojde k úmrtí člověka, který měl hypoteční úvěr, tak by v podstatě mělo dojít ke splacení hypotečního úvěru ze životní pojistky.
Životní pojistka je zpravidla (nebylo-li nastaveno jinak) vinkulována ve prospěch banky, tzn. že se nahlásí, že Váš otec zemřel a pojišťovna doplatí hypotéku za Vašeho otce. To je samozřejmě ideální stav, kdy potom do dědictví nepřecházejí žádné dluhy.

V případě, kdy není uzavřena životní pojistka, dědicové dědí i dluhy. V takomvém případě je ideální pokračovat v dalším řádném placení hypotéky a to minimálně do doby, než bude dědické řízení. Pak se vy s dalšími dědici poděleíte o splátky, protože rozhoduje stav nesplacené jistiny ke dni úmrtí.

Majitel, spolumajitelé se poté (po dědickém řízení) musí domluvit na dalším postupu s úvěrovou společností (tedy zda dům bude dále placen nebo se souhlasem úvěrové společnosti prodán).