Žiji s přítelem v jeho rodinném domku. On má 2 zletilé děti z předchozích manželství, je rozvedený, já sama mám 2 děti, které spolu vychováváme. Když napíše podle nového občanského zákoníku (s účinností 1.1.2014) dědickou smlouvu, abych dědila výlučně já, jak to bude s jeho dětmi, jako neopominutelnými dědici.

A nebo když napíše závěť, kde mi všechno odkáže. Nejsme manželé a ani to neplánujeme. Děkuji, Svatava

ODPOVĚĎ:
Pokud napíšete dědickou smlouvu (lze pouze u notáře) nebude ji moci Váš přítel odvolat bez Vašeho souhlasu. Pokud napíše závěť, bude ji moci změnit kdykoli.
V obou případech je potřeba myslet na nepominutelné dědice, tedy na potomky. V obou případech mají nárok na výplatu svého povinného dílu v penězích. Podíl každého potomka je vhledem k celému dědictví 1/4 z celku. Každé dítě může požadovat výplatu v penězích v hodnotě 1/4 dědictví.
Pokud by nebyla závěť ani dědická smlouva, rozdělily by si děti celý majetek a Vy byste neměla nárok na nic (vč. bydlení v nemovitosti partnera). Pokud nebude existovat závěť ani dědická smlouva, ať Váš partner zváží věcné břemeno doživotního užívání nemovitosti pro Vás.