Dobrý den, pokud je závěť sepsána vlastnoručně a podepsána 2 svědky a potvrzena notářem, musí být kopie uložena u notáře? Po smrti tety mi můj strýc závěť zapřel (že prý ji ztratil). Děkuji, Radka.

ODPOVĚĎ:
Ve Vašem případě záleží na tom, zda byly notářem pouze ověřené podpisy, nebo zda jde o tzv. závěť formou notářského zápisu případně, zda notář přijal závěť do úschovy.

V prvním případě notář mít závěť u sebe nebude. V ostatních případech bude mít závěť u sebe a vy to můžete zjistit u Notářské komory bezplatně.
Budete však muset prokázat právní zájem – tedy např. že předpokládáte, že Vás zůstavitel označil v závěti jako svého dědice.