Mám prolbém: soused má na svém pozemku strom. Ten přesahuje větemi na můj pozemek. Na podzim ze stromu opadává listí na můj pozemek a já ho musí pak uklízet. Rád bych větve, které přesahují na můj pozemek odřezal nebo celý strom pokácel. Je to možné? David.

ODPOVĚĎ:
Tato situace spadá mezi klasické sousedské spory.

Větve, které přesahují přes plot na Váš pozemek můžete šetrně a ve vhodnou roční dobu  (vegetační klid)odříznout. Ideální by byla dohoda se sousedem.

V případě, že by k dohodě nedošlo, je možné se s občanskoprávní žalobou obrátit na soud. Ta protitrana, která by v soudním sporu prohrála by platila náklady řízení, takže je opravdu lepší se v takovýchto vcelku banálních situacích domluvit.

Co se týče kácení stromu, nejste majitelem stromu.
Majitel stromu (vlastník) je ten, kdo současně vlastní pozemek, na kterém strom roste.
Takže není možné, abyste strom svévolně pokácel.

Navíc pokud by se např. jednalo z nějakého důvodu o zákonem chráněný strom, který má krajinný význam, ten kdo by jej samovolně pokácel by byl nucen následně uhradit  pokutu (která by nemusela být právě nízká).

Ve Vaší situaci lze tedy doporučit řešit věc domluvou se sousedem  a teprve pokud by to nebylo možné, potom řešit věc soudně..