Koupil jsem před 3 lety dům s připojením na studnu. Studna je na pozemku souseda. V současné době mám vlastní vodovodní přípojku na obecní vodovod. Mám i nadále nějaké právo využívat tuto studnu? Ve studni je původní čerpadlo a k domu je vodovodní potrubí, vše původní. Jsem ochotný se podílet na údržbě studny. Nemám žádný dokument o věcném břemeni. Děkuji, Ivan

ODPOVĚĎ:
Tak právě věcné břemeno by bylo nejlepší si zřídit – stačí se smluvně dohodnout se sousedem na užívání a určitých úhradách spojených s údržbou. Bez zřízení věcného břemene nemáte právo ze studny odčerpávat vodu.