Před rokem zemřela moje maminka a jako pozůstalost zůstal rodinný domek ( je zavkladováno na katastru a jsme tři dědicové).
1/ Moji dva sourozenci chtějí tento domek prodat, ale já bych jej ráda koupila, ovšem mě jej prodat nechtějí. Mohou jej prodat bez mého vědomí, např. z důvodu že o domek se nestarám (větrání domku, sečení trávy a pod). Moji sourozenci mají kupce, který nabízí o 200.000,- vyšší cenu než za jakou já bych jej odkoupil.
2/ Mám jako jeden z dědiců předkupní právo a za jakých podmínek mohu domek získat.
Děkuji, Martin

ODPOVĚĎ:
Prodat ho jen tak nemohou, máte zákonné předkupní právo a za cenu, za jakou by ho chtěli nabídnout k odkoupení by ho museli nejdříve nabídnout Vám – jinak byste se musela bránit u soudu, že došlo k porušení tohoto práva a vyžadovat vyslovení neplatnosti smlouvy s třetí osobou. Pokud máte o dům zájem a nabízíte tržní cenu – nelze Vás obejít. Důvodem k obejití předkupního práva není ani nestarání se o dům.