Rodiče by mi chtěli darovat nemovitost (zahrádku), protože už nemají sílu se o ni postarat. Rádi bychom tedy sepsali darovací smlouvu. Zahrádka je ve společném jmění rodičů. Bohužel taťkovi byla diagnostikovaná středně těžká demence. Jak lze v tomto případě postupovat, aby darovací smlouva nebyla napadnutelná?

Chtěli bychom mít vše správně a předejít případným potížím. Prosím o případnou anonymizaci dotazu. Děkuji, s pozdravem Markéta.

ODPOVĚĎ:
Pokud není otec omezen ve svéprávnosti, pak podpis darovací smlouvy by byl platný, pokud by se samozřejmě někdo nedomáhal v budoucnu neplatnosti z důvodu, že otec byl ve stavu, kdy nechápe, co činí. Pokud byste se obávali, že je skutečně reálné, že v budoucnu kdokoliv toto právní jednání napadne, pak byste museli požádat soud o omezení svéprávnosti tatínka, nechat mu ustanovit opatrovníka, který by za něj darovací smlouvu podepsal, smlouvu pak nechali schválit soudem. Tento postup by nebyl napadnutelný.