Bydlím 5 let v bytě v osobním vlastnictví s družkou a 3 dětmi (1 společné, 2 jsou pouze její, které nemám osvojeny). Jediným majitelem bytu jsem já. Všichni zde mají trvalé bydliště. Mám dlouhotrvající problémy s její 17letou dcerou, mohu jí v 18 letech odhlásit na družstvu (vlastník domu) a dát ji soudně vystěhovat, pokud nebude chtít dobrovolně odejít? Podobné problémy mám bohužel už i s družkou, jaké mám případně možnosti kdybych chtěl prodat byt, ona s prodejem nesouhlasila a chtěla náhradní bydlení? Je to mojí povinností jí bydlení zajistit? Vystěhovat ji zřejmě nemohu když máme spolu dítě. Nebo se mýlím? Děkuji, Martin

ODPOVĚĎ:
Dceru můžete soudně vystěhovat po jejích 18 letech. Jinak má odvozený souhlas bydlení, od bydlení Vaší družky.
Pokud jde o prodej, družka Vám nemusí dávat žádný souhlas s prodejem, neboť Vy jste majitel. Prodej bude muset pouze akceptovat.
Náhradní bydlení jí opatřit nemusíte, neboť s Vámi nemá žádný nájemní vztah. Domnívám se, že její soudní vystěhování by bylo proti dobrým mravům vzhledem k Vašemu dítěti. Zvlášť pokud je na Vás finančně, nebo jinak závislá.
Proto by soud takové vystěhování zřejmě neschválil.