Jsem spoluvlastníkem nemovitosti s pozemkem. Spoluvlastník tuto nemovitost trvale obývá a já bydlím jinde. Příbuzného navštěvují na různě dlouhou dobu lidé, které já si na svém pozemku nepřeji. Mohu z titulu spoluvlastníka vydat zákaz vstupu na svůj pozemek? Mohu tak učinit i přes nesouhlas druhého spoluvlastníka? Děkuji, Zdeněk

ODPOVĚĎ:
Zákaz vstupu v tomto případě vydat nemůžete, protože máte stejné právo určit, kdo bude nemovitost navštěvovat, jako Váš příbuzný. Spoluvlastnictví se vztahuje k ideálnímu podílu, tedy nemůžete určit, kdo vlastní kterou část. Vaše právo je omezeno stejným právem spoluvlastníka. Mohu Vás však upozornit, že pokud on užívá celou nemovitost, tedy víc než vlastní, máte právo na nájemné za Vaši část, a zpětně na vydání bezdůvodného obohacení.