Dobrý den, zdědila jsem byt po mamince a můj otčím tam má věcné břemeno doživotního užívání a před týdnem si vyměnil zámek od bytu a klíč má jen on, má na to vůbec právo? A navíc můj bratr tam má trvalé bydliště, ale nebydlí tam. A dá se byt prodat i s věcným břemenem? Děkuji, Jarka

ODPOVĚĎ:
I přestože má otčím věcné břemeno, jako majitelka bytu máte právo mít přístup do bytu, tedy i právo mít klíče. Z trvalého bydliště automaticky Vašemu bratrovi žádná práva k užívání bytu neplynou. To že neužívá byt je důvodem ke zrušení trvalého bydliště (viz více příslušná část tohoto webu). Co se týče prodeje, máte právo byt prodat kdykoliv i bez souhlasu Vašeho otčíma. Jen platí pravidlo, že nový majitel bude muset věcné břemeno v každém případě respektovat.