Opravil jsem na své náklady střechu domu, protože byla děravá a mě teklo. Bydlím v bytě, který je hned pod půdou. Dům vlastním spolu s ostatními spoluvlastníky. Mám právo na to, aby mi ostatní spoluvlastníci dali podíl za to, co jsem uhradil? Mojmír

ODPOVĚĎ:
Je třeba rozlišit, zda investující spoluvlastník měl souhlas, nebo zda tak činil na vlastní zodpovědnost, nebo dokonce bez souhlasu ostatních spoluvlastníků. Pokud k tomu ostatní spoluvlastníci dali souhlas s tím, že například zrovna neměli peníze a ať to on se nabídl, že to do té doby zaplatí, tak po nich může chtít, v době 3 let ode dne, kdy investici provedl, aby mu finanční prostředky vrátili, a to podle velikosti svých spoluvlastnických podílů.

V případě, že jste tak učinil bez souhlasu, nebo o tom spoluvlastníci nevěděli, tak za trvání spoluvlastnictví od nich finanční prostředky nemůžete požadovat zpátky a musíte vyčkat až toho, kdy by se spoluvlastnictví nějakým způsobem rušilo nebo řešilo.