Jakým způsobem mohu kamaráda vzít do podnájmu? Kdy jde ještě o návštěvu a kdy už o podnájem? Dalibor

ODPOVĚĎ:
Pronajatý byt nebo jeho část lze jinému přenechat do podnájmu na dobu určenou ve smlouvě o podnájmu nebo bez časového určení jen s písemným souhlasem pronajímatele.

Za podnájem lze považovat i bezplatné přenechání nájemcova bytu nebo jeho části do užívání jinému. Smlouva o podnájmu musí mít také písemnou formu. Výpovědní lhůta musí být i u podnájmu bytu nejméně 3 měsíce dlouhá a končit musí ke konci kalendářního měsíce.

Byl-li podnájem sjednán na dobu určitou, skončí také uplynutím této doby.

Po skončení podnájmu podnájemce nemá právo na náhradní podnájem.

Co se týče doby, kdy se ještě jedná o návštěvu a kdy už o podnájem, tato doba není jasně právně ohraničená. Obecně lze za návštěvu považovat to, když je někdo v bytě po dobu asi 14-30 dní. Pokud ale v bytě pobývá delší dobu (má v bytě věci, dochází z bytu do zaměstnání apod.), lze se domnívat, že v bytě bydlí.

Pokud má v bytě nájemce např. svého přítele, přítelkyni, druha, družku a jejich děti, nejde o podnájem, ale společné užívání bytu. V tomto případě je ohlašovací povinnost, kdy musí v zákonné lhůtě podnájemník oznámit pronajímateli (nemusí žádat o jeho souhlas), že v bytě s ním bydlí někdo další. O této skutečnosti je poměrně obsáhle psáno v jiné části tohoto webu.