Jakým způsobem je možné ukončit nájem bytu? Jak dlouhá je výpovědní lhůta z bytu? Kdo má nárok na náhradní bydlení? Anežka.

ODPOVĚĎ:
Nenapsala jste, zda jste nájemce nebo pronajímatel a roto to vezmu poněkud zeširoka a napíšu ve stručnosti body, které se týkají zániku nájmu bytu:
Nájem může zaniknout písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem, písemnou výpovědí bez přivolení soudu nebo s přivolením soudu, uplynutím doby, na kterou byl sjednán, zánikem členství osoby v bytovém družstvu nebo z jiných důvodů.
Společný nájem může zaniknout například smrtí jednoho z nájemců a nebo rozhodnutím soudu (např. po rozvodu manželství).

Bez přivolení soudu může dát pronajímatel nájemci výpověď např. pokud nájemce hrubě porušuje dobré mravy v domě (hluk, špína, ...), má dluh na nájemném odpovídající trojnásobku měsíčního nájemného, pronajímá byt další osobě bez svolení pronajímatele aj. Pokud dá pronajímatel nájemci výpověď, může nájemce do 60 dnů od doručení výpovědi podat žalobu na určení neplatnosti výpovědi k soudu.
S přivolením soudu může pronajímatel nájem vypovědět jen v případě, že potřebuje byt pro sebe nebo některé své příbuzné (viz. § 711 Občanského zákoníku), nájemce přestal pro pronajímatele pracovat (u služebních bytů), dále z důvodu veřejného zájmu (veřejným zájmem může být cokoli od těžby nerostů, přes umožnění zahraničnímu investorovi výstavbu továrny, která do regionu přinese mnoho pracovních příležitostí, po obnovení např. původního ekosystému vzácného druhu žab), rekonstrukce domu aj.
Ve většině případů náleží při výpovědi z nájmu bytu nájemci bytová náhrada, tedy:
náhr. byt, ubytování anebo přístřeší.

Pozor, pokud k výpovědi došlo pro závažné porušení povinností nájemce, může soud rozhodnout, že žádná bytová náhrada nepřísluší!