1.10. 2009 rodiče přenechali do podnájmu družstevní byt, ale došlo k opomenutí požádat družstvo o písemné svolení k podnájmu. Podnájemce jim od března 2010 přestal platit podnájem. Zajímalo by mě, zda je tato podnájemní smlouva platná, když k souhlasu družstva k podnájmu došlo, až od 1.8.2010? A jakým způsobem lze vymáhat na podnájemci dluh? Gizela

ODPOVĚĎ:
Smlouva je absolutně neplatná a dokonce se Vaši rodiče dostali do situace, kdy by mohli být paradoxně žalováni podnájemcem z titulu bezdůvodného obohacení (přijímali plnění na základě neplatného právního úkonu, a museli by se spoléhat na rozumnou úvahu soudu). Takže ať dají nájemníkovi výpověď z důvodu neplacení nájmu, ukončí s ním podnájemní vztah a raděj mu příliš nevyhrožují soudem, protože podnájemníkovi tuhle drobnost o souhlasu družstva určitě někdo rád poradí.
Můžete zkusit zastrašovací metodu – nechat advokáta sepsat předžalobní výzvu na zaplacení dlužného nájemného a odeslat ji podnájemníkovi, je možné že by tato nátlaková forma na něj mohla zapůsobit.