Moje matka zasílala omylem 5 měsíců částku na cizí účet. Peníze byly určeny na zálohy plynu. Zjistila majitele účtu. Ten ji posléze kontaktoval a řekl, že to nevěděl a částku ji bude vracet ve splátkách po 500,- Kč/měsíc. Má na to právo, nebo musí vrátit celou částku najednou? Děkuji, Anna

ODPOVĚĎ:
Dle zákona musí ten, který se bezdůvodně obohacoval, toto bezdůvodné obohacení vydat a to v celé výši. Jelikož je bezdůvodné obohacení závazkovým právním vztahem, tak je dlužník (majitel účtu) povinen splnit dluh prvního dne poté, kdy byl o plnění věřitelem (Vaší matkou) požádán. Pokud tak včas neučiní, má Vaše matka právo na úroky z prodlení.