Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.295

Náklady vymáhání u dluhu na který nebyl dlužník upozorněn - musí náklady na právníka, advokáta dlužník uhradit?

1 odpověď

Dobrý den,
02/2014 mi vznikl dluh 1600 Kč u mobilního operátora, on mě neinformoval, zjistil jsem to náhodou letos (2016) a dluh ihned uhradil. Od ČTÚ přišel dopis, že Vodafone navíc požaduje 3600 jako náklady na advokáta. Jaké jsou mé možnosti? Lze to zpochybnit? Jaké jsou šance v takových situacích to vyhrát?

Dobrý den,
poskytovatelé služeb elektronických komunikací zpravidla 33. den po splatnosti informují prostřednictvím SMS nebo emailu o tom, že jim vznikla vůči Vaší osobě pohledávka a v jaké výši. Následně zasílají i písemnou upomínku. Pokud zákazník nereaguje na tyto výzvy, podávají návrh na rozhodnutí sporu ČTÚ. Dle ust. § 129 odst. 4 zákona č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích, úřad přizná účastníku řízení, který měl ve věci plný úspěch, náhradu nákladů potřebných k účelnému uplatňování nebo bránění práva proti účastníku řízení, který ve věci úspěch neměl. Úřad přizná náhradu nákladů řízení v plné výši účastníkovi řízení také v případě, že byl pro chování dalšího účastníka řízení vzat zpět návrh, který byl účastníkem řízení podán důvodně. Tedy pokud jste dlužnou částku uhradil až poté, co ČTÚ již ve věci rozhodla nebo jí již byl podán návrh na rozhodnutí sporu, může rozhodnout, že kromě dlužné částky jste povinen uhradit i náhradu nákladů řízení, kterými jsou i náklady na zastoupení advokátem.
Vzhledem k tomu, že existenci dluhu nepopíráte, tak se obávám, že budete muset zaplatit i náklady řízení.