Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.077.796

Neprodloužení podnájemní smlouvy podnájemcem - je možné vystěhování při vypršení podnájemní smlouvy?

1 odpověď

Dobrý den,
mám podnájemní smlouvu na dobu určitou a to od 1.9.2013 do 1.9.2014. V případě řádného plnění povinností dle smlouvy i právních předpisů, mám právo na prodloužení smlouvy za stejných podmínek o další rok. A že musím nájemce písemně vyzvat k prodloužení smlouvy nejpozději 1 měsíc před skončením podnájmu. Nájemce se zavazuje nejpozději ke dni uplynutí doby podnájmu prodloužit dobu podnájmu o další rok. Dohoda o prodloužení podnájemní smlouvy musí mít písemnou formu a musí být odsouhlasena a podepsána oběma smluvními stranami. Když jsem o prodloužení nezažádala, nic nikde nepodepsala můžu to brát tak, že smlouva už není platná a smím se vystěhovat? Děkuji

Dobrý den,

podnájem bytu nebo jeho části, je jedním z právních důvodů bydlení, jehož základní charakteristikou je jeho odvozenost od hlavního právního vztahu, kterým je zde nájem bytu. Na podnájemce se však nevztahuje ochrana nájmu a rozhodující je, co si strany vymezily v podnájemní smlouvě, kterou lze vypovědět bez uvedení důvodu. Pokud jste se s druhou smluvní stranou dohodla, že podnájem může být prodloužen na základě písemné dohody a do dnešního dne jste žádnou dohodu nepodepsala, došlo k ukončení podnájemního vztahu ke dni uvedenému ve smlouvě, tj. 1. 9. 2014. Od té doby užíváte byt bez právního důvodu a tedy nájemce nemá sice právo na úhradu podnájemného, ale vzniká mu právo na úhradu bezdůvodného obohacení za užívání bytu a to po dobu, po kterou v bytě od ukončení podnájmu bydlíte. Z bytu se můžete tedy kdykoli vystěhovat. Oznamte nájemci, že byt opouštíte a předejte mu klíče od bytu.