Zajímala by mne problematika zákazu činnosti. V roce 2022 jsem byl odsouzen trestním příkazem okresním soudem zákazem činnosti (zákaz řízení MV) na 21 měsíců, právní moc započala 10.9.2022, trest končí 10.6.2024.

V roce 2023 jsem byl odsouzen dalším trestním příkazem (od 11.8.2023-právní moc) za stejnou činnost k trestu 18 měsíců zákazu řízení. Zajímalo by mne, zda právní moc druhého trestu začíná oním dnem 11.8.2023 anebo až dnem 10.6.2024, kdy mi končí první trest zákazu činnosti.

ODPOVĚĎ:
Obecně začíná výkon trestu zákazu činnosti běžet dnem právní moci rozsudku a končí uplynutím doby, na kterou byl uložen. To ale neplatí, pokud v den nabytí právní moci nového trestního příkazu vykonáváte dříve uložený trest stejného druhu (tj. totožný zákaz uložený dřívějším trestním příkazem) - tehdy musí nejprve uplynout doba prvního uloženého trestu. Ve Vašem případě tak začne výkon nového trestu zákazu řízení až po vykonání trestu přechozího.