1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Mám otázku když podám udání na živnostenský úřad jako osoba na nějakého podnikatele, aby prověřili činnost a tento papír se dostane ven, tedy z úřadu že nějaká paní zná dotyčného v podniku a já za to pak budu ten kterého budou zvát na úřad na přestupky? Je možné se bránit právně. ? Je nějaká ochrana osobních údajů? Děkuji. S pozdravem Pácl.

ODPOVĚĎ:
Úřední osoby jsou vázány mlčenlivostí, tudíž jsou povinny zachovávat mlčenlivost i o tom, kdo podal podnět k prošetření. Pokud by ovšem tuto povinnost nedodržely, hrozí jim sankce – např. odvolání z funkce. Samotné podání podnětu není považováno za přestupek, nicméně je vhodné formulovat podnět tak, aby z něj vyplývalo pouze Vaše podezření s tím, že oprávněným orgánem k posouzení, zda skutečně došlo ke spáchání nějakého přestupku, je právě živnostenský úřad.