Nově jsem dokládal na Úřad práce zdravotní omezení, které mi vystavila obvodní lékařka. Mám napsáno, ze zdravotních důvodů, nevhodné vykonávat fyzické práce. Kanceláře jsou v pořádku. Rád bych věděl, pokud by se ÚP něco nezdálo, může mi nařídit nějakého doktora, který prověří zdravotní stav? Případně pokud bych nemohl odmítnout, mohu si lékaře vybrat? Děkuji, Martin

ODPOVĚĎ
Dle § 21 zákona č. 435/2004 Sb. , zákona o zaměstnanosti, v platném znění platí: „ Fyzická osoba, které krajská pobočka Úřadu práce poskytuje služby podle tohoto zákona, je povinna krajské pobočce Úřadu práce sdělit údaje o svých zdravotních omezeních v rozsahu potřebném pro vyhledání vhodného zaměstnání, rekvalifikaci a pro stanovení vhodné formy pracovní rehabilitace a dále sdělit, zda je osobou se zdravotním postižením (§ 67). Uplatňuje-li fyzická osoba pracovní omezení ze zdravotních důvodů, je povinna je doložit lékařským posudkem23) registrujícího poskytovatele zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktické lékařství pro děti a dorost, nebo v případě, že registrujícího poskytovatele zdravotních služeb nemá, posudkem jiného poskytovatele zdravotních služeb. “
Tuto povinnost jste splnil, když jste daný lékařský posudek předložil. Dále však dle § 21 odst. 2 zákona o zaměstnanosti platí: „Fyzická osoba uvedená v odstavci 1 je za účelem posouzení svého zdravotního stavu a vydání lékařského posudku povinna se na žádost krajské pobočky Úřadu práce podrobit vyšetření
a) u smluvního poskytovatele zdravotních služeb určeného krajskou pobočkou Úřadu práce23), pokud
1. žádá o zabezpečení pracovní rehabilitace nebo poskytnutí příspěvku na vytvoření chráněného pracovního místa (§ 75), nebo
2. uvádí zdravotní důvody, které jí brání v plnění povinností uchazeče o zaměstnání, nebo v nástupu na rekvalifikaci,
3. je lékařský posudek podmínkou pro zařazení uchazeče o zaměstnání do příslušného rekvalifikačního kurzu,
b) příslušným lékařem poskytovatele pracovnělékařských služeb23), pokud jde o posouzení vhodnosti doporučeného zaměstnání z hlediska zdravotní způsobilosti; v případě, že zaměstnavatel nemá sjednán smluvní vztah k poskytování pracovnělékařských služeb, registrujícím poskytovatelem. “

Z výše uvedeného vyplývá, že v daných případech má uchazeč o zaměstnání povinnost se lékařské prohlídce podrobit, a to u lékaře určeným, nikoliv zvoleným uchazečem.