Počet stránek ve webu: 43.176

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Zemědělské družstvo nerespektuje nové uspořádání pozemků, Pozemková úprava - rozhodnutí z 2. dubna 2008 č. j. 190/193/87. Na mapě vyznačenou ostatní komunikaci rozorává, osívá plodinami, není možný přístup na pozemek jehož jsem vlastníkem.

Osobní jednání se zemědělským družstvem v říjnu 2014, písemná dohoda, že budou problém řešit, další osobní a telefonické jednání v roce 2015 neúspěšné, pouze sliby. Jak postupovat bez soudního procesu? Děkuji, Miroslav

ODPOVĚĎ:
Nemáte-li zájem o zahajování soudního sporu, doporučuji Vám se v první řadě obrátit na správní orgán, který o pozemkové úpravě rozhodl.
Dle znění dotazu předpokládám, že rozhodnutí o pozemkové úpravě bylo ve Vašem případě vydáno dle zákona o pozemkových úpravách, tzn. že toto rozhodnutí bylo vydáno pozemkovým úřadem. Od roku 2008 (kdy bylo předmětné rozhodnutí vydáno) došlo v této oblasti ke změně, kdy namísto pozemkových úřadů nastoupil Státní pozemkový úřad: http://www.spucr.cz/
Ve věci nerespektování rozhodnutí o pozemkových úpravách se proto v první řadě obraťte na místně příslušnou pobočku krajského pozemkového úřadu (jedná se o pracoviště Státního pozemkového úřadu).
Co se týče rozorávání existujících cest, upozorňuji na § 63/1 zákona o ochraně přírody a krajiny, dle něhož platí, že veřejně přístupné účelové komunikace, stezky a pěšiny mimo zastavěné území není dovoleno zřizovat nebo rušit bez souhlasu příslušného orgánu ochrany přírody. Obce vedou přehled o veřejně přístupných účelových komunikacích, stezkách a pěšinách v obvodu své územní působnosti.
Dle § 76/2 písm. d) zákona o ochraně přírody a krajiny vydávají souhlas ke zřizování nebo rušení veřejně přístupných účelových komunikací, stezek a pěšin mimo zastavěné území obcí pověřené obecní úřady. V této věci se proto můžete obrátit rovněž na místně příslušný pověřený obecní úřad. Seznam obcí s pověřeným obecním úřadem naleznete v příloze č. 1 zákona o stanovení obcí s pověřeným obecním úřadem a stanovení obcí s rozšířenou působností.
Mírně nad rámec Vašeho dotazu připomínám, že přístup k Vašemu pozemku může být zajištěn i prostředky soukromého práva, zejména pomocí zřízení služebnosti cesty (§ 1276 a násl. občanského zákoníku) či s využitím institutu nezbytné cesty (§ 1029 a násl. občanského zákoníku).

_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 139/2002 Sb. , o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech a o změně zákona č. 229/1991 Sb. , o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 114/1992 Sb. , o ochraně přírody a krajiny
zákon č. 314/2002 Sb. , o stanovení obcí s pověřeným obecním úřadem a stanovení obcí s rozšířenou působností
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.