Jak by měl člověk postupovat, pokud nesouhlasí s rozhodnutím okresního soudu - odvolá se ke krajskému a nesouhlasil by ani s tímto rozsudkem. Je možné se i pak odvolat někam dál? Jedná se o to, že při procesu nebyly zohledněny některé důkazy a bylo rozhodnuto tak, jako by neexistovaly.

Je možné se odvolat nebo jinak napadnout rozhodnutí pro jeho nezákonnost a procesní chyby? Děkuji, Vanda

ODPOVĚĎ:
Předpokládám, že Vaše záležitost se vztahuje k občanskému řízení. Pokud nikoliv odpověď je bezpředmětná.
Proti rozhodnutí krajského soudu je možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Dovolání je upraveno v § 236 a násl. zákona č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu (dále jen o.s.ř.)
Základní předpoklady jsou následující:
1) nejedná se o bagatelní věc: § 237 odst. 2 písm a)
2) dovolání nesměřuje proti odůvodnění, ale proti rozhodnutí
3) musí být dodržena lhůta: § 240 (2 měsíce od doručení rozhodnutí odvolacího soudu)
4) musíte být zastoupena advokátem nebo notářem (sama nejste oprávněna podat dovolání)
Důvody pro dovolání nejsou pevně stanoveny zákonem, právní zástupce je shledá na základě seznámení se s věcí (nezákonnost, procesní vady, zásadní právní otázky ve věci mohou být důvodem pro dovolání; záleží na tom, jak zásadní vliv měli na vydané rozhodnutí-opomenutí důkazů může zakládat vadnost rozhodnutí, záleží na tom, jaký byl charakter navrhovaných důkazů co se týče vlivu na rozhodnutí).