Mám dotazy týkající se odhadu nemovitosti. Slyšela jsem, že odhady se provádějí pro různé účely.
1. Jaký odhad žádat v případě, že se bude jednat o prodej nemovitosti a jaký v případě majetkového vypořádání? Je v tom rozdíl a jaký?

2. Je odhad povinnou součástí darovací smlouvy k nemovitosti?
3. Má právo žádat odhad i osoba, která má být vyplacena nebo pouze majitel nemovitosti? Jak zajistit nezávislost odhadu?
Děkuji, Alena

ODPOVĚĎ:
Žádejte odhad soudního znalce – tak bude zajištěna i nezávislost a nestrannost.
Co se týče rozdílů uvedených v otázce 1 tak žádné nejsou – vždy se vychází ze stejné odhadní ceny.
K otázce 2 – povinnou součástí není, ale lze ho doporučit (např. pro budoucí potřeby započtení daru do dědického podílu)
I osoba, která má být např. vyplacena, může požadovat určení odhadní ceny (ale pouze prostřednictvím soudu).
Pokud má být nemovitost darována osobě, kdy není darování osvobozeno od daně, odhad je nutný, aby bylo možné stanovit darovací daň.