1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Co je to dříve vyslovené přání? Pracuji jako praktický lékař a v nedávné době mě již několik pacientů navštívilo s tiskopisem s žádostí o vyplnění poučení.

ODPOVĚĎ:
Uvedenou problematiku upravuje § 36 zákona č. 372/2011 Sb. , o zdravotních službách, v platném znění. Pacient může pro případ, kdy by se dostal do takového zdravotního stavu, ve kterém nebude schopen vyslovit souhlas nebo nesouhlas s poskytnutím zdravotních služeb a způsobem jejich poskytnutí, tento souhlas nebo nesouhlas předem vyslovit – neboli vyslovit ono dříve vyslovené přání (nejčastěji přání nezahajovat resuscitaci
anebo např. neposkytovat transfuzi krve).
Poskytovatel bude brát zřetel na dříve vyslovené přání pacienta, má-li ho k dispozici, a to za podmínky, že v době poskytování zdravotních služeb nastala předvídatelná situace, k níž se dříve vyslovené přání vztahuje, a pacient je v takovém zdravotním stavu, kdy není schopen vyslovit nový souhlas nebo nesouhlas.
Bude respektováno jen takové dříve vyslovené přání, které bylo učiněno na základě písemného poučení pacienta o důsledcích jeho rozhodnutí, a to lékařem v oboru všeobecné praktické lékařství, u něhož je pacient registrován, nebo jiným ošetřujícím lékařem v oboru zdravotní péče, s níž  říve vyslovené přání souvisí (v těch specifičtějších případech, jinak pro příklady výše uvedené je praktický lékař zcela kompetentní poskytnout
požadované poučení). Jedná se tedy o povinnou náležitost v podobě zmíněného poučení, proto je třeba, aby pacient svého
lékaře navštívil a toto poučení vyžádal, jinak by dříve vyslovené přání nemělo svou platnost a ošetřující lékař ho nemusel respektovat. Jde
o výkon nehrazený z veřejného zdravotního pojištění, proto lékař může za toto poučení a záznam požadovat od pacienta hotovou úhradu.
Dále musí dříve vyslovené přání být opatřeno úředně ověřeným podpisem pacienta. Pacient může učinit dříve vyslovené přání též při přijetí do péče poskytovatelem nebo kdykoli v průběhu hospitalizace, a to pro poskytování zdravotních služeb zajišťovaných tímto poskytovatelem. Takto vyslovené přání se zaznamená do zdravotnické dokumentace vedené o pacientovi. Záznam podepíše pacient, zdravotnický pracovník a svědek a nevyžaduje se úředně ověřený podpis pacienta.
To vše platí pouze pro zletilé a plně svéprávné pacienty. Dříve vyslovené přání nelze uplatnit, jde-li o nezletilé pacienty nebo pacienty
s omezenou svéprávností. Nelze tedy, aby se dříve vysloveného přání domáhali rodiče ve jménu svého dítěte – typicky svědkové
Jehovovi, kteří si nepřejí pro své nezletilé dítě transfuzi krve.
Původní zákonná úprava zněla, že platnost dříve vysloveného přání je 5 let, poté ho musí pacient obnovit, pokud na něm trvá. Nálezem Ústavního soudu ČR však bylo totoomezení platnosti zrušeno.
Nakonec pro úplnost – dříve vyslovené přání:
a) není třeba respektovat, pokud od doby jeho vyslovení došlo v poskytování zdravotních služeb, k nimž se toto přání vztahuje, k takovému vývoji, že lze důvodně předpokládat, že by pacient vyslovil souhlas s jejich poskytnutím; rozhodnutí o nerespektování dříve vysloveného přání pacienta a důvody, které k němu vedly, se zaznamenají do zdravotnické dokumentace vedené o pacientovi,
b) nelze respektovat, pokud nabádá k takovým postupům, jejichž výsledkem je aktivní způsobení smrti,
c) nelze respektovat, pokud by jeho splnění mohlo ohrozit jiné osoby,
d) nelze respektovat, pokud byly v době, kdy poskytovatel neměl k dispozici dříve vyslovené přání, započaty takové zdravotní výkony, jejichž přerušení by vedlo k aktivnímu způsobení smrti.