2014-2015 v Německu, jsem členem německé lékařské komory a platím tam členské příspěvky. Musím zůstávat členem v České lékařské komoře? Musím platit obojí členské příspěvky? Co by pro mě znamenalo, kdybych vystoupil z ČLK?

ODPOVĚĎ:
Pokud je lékař členem německé lékařské komory a zároveň je i členem České lékařské komory, povinnost hradit členský příspěvek ČLK je u něj dána stejně jako u každého jiného člena. Fakt, že lékař pracuje v zahraničí a je členem tamní lékařské komory, nemá na členství v ČLK a s tím související platební povinnost žádný vliv. S členstvím v ČLK je spojená povinnost hradit roční členské příspěvky bez ohledu na to, zda v dané zemi (ČR) dotyčný vykonává lékařské povolání či nikoli. Samotné členské příspěvky nejsou vázány na výkon lékařské praxe, ale na členství v dané profesní komoře.
V případě, že lékař na území ČR nevykonává lékařskou praxi, nemusí být členem ČLK, a je tedy možné, aby z ČLK vystoupil. Tuto možnost má každý lékař, pokud na našem území nevykonává lékařské povolání. Není třeba být členem dvou profesních organizací zároveň.
Pokud lékař plánuje zůstat dlouhodobě pracovně v zahraničí a nehodlá po tuto dobu využívat výhod, které členství v ČLK nabízí, je možné situaci
řešit ukončením členství a po návratu do České republiky do ČLK znovu vstoupit.
Vystoupení z ČLK je z hlediska platby členského příspěvku výhodné, pokud lékař plánuje v zahraničí setrvat delší dobu (déle než rok). V případě ukončení členství v ČLK ovšem není lékař oprávněn se jako člen ČLK prokazovat ani využívat výhod z členství plynoucích. Dále je potřeba upozornit na skutečnost, že dle Stavovského předpisu ČLK č. 11 – Licenční řád písemným oznámením lékaře o vystoupení z komory zaniká
platnost udělených licencí.
Se žádostí o ukončení členství v ČLK je pak potřeba se obrátit na okresní/obvodní sdružení ČLK, ve kterém je člen zaregistrován. Rozhodný stav, tj. povinnost uhradit členský příspěvek, je vždy k 1. březnu daného roku, proto je potřeba podat žádost o vystoupení do konce
února toho roku, ve kterém již lékař nechce uhradit členské příspěvky.