Otevřela jsem si novou lékařskou praxi. Chtěla bych dát určitým způsobem pacientům tuto skutečnost vědět. Nebude se to považovat za reklamu? Je reklama ordinace vůbec povolena?

ODPOVĚĎ:
Obecně závazné právní předpisy ČR se nezabývají otázkou, do jaké míry může lékař zveřejnit reklamu na vlastní lékařské služby poskytované či nabízené pacientům. Zákon o regulaci reklamy se zabývá podrobně regulací reklamy léčivých přípravků, nikoli však lékařských služeb
a nabídky lékařských výkonů. Jediným právním předpisem, který tuto otázku řeší, je Stavovský předpis ČLK – Etický kodex České lékařské komory,
který je ve smyslu § 2 odst. 1 písm. a) zákona č. 220/1991 Sb. v platném znění závazný pro všechny členy komory.
Stavovský předpis České lékařské komory č. 10 – Etický kodex, v ustanovení § 2 odst. 16 stanoví, že se lékař musí zdržet všech nedůstojných aktivit, které přímo nebo nepřímo znamenají propagaci nebo reklamu jeho osoby a lékařské praxe a ve svých důsledcích jsou agitační činností,
cílenou na rozšíření klientely. Nesmí rovněž tyto aktivity iniciovat prostřednictvím druhých osob.
Reklama sama o sobě není Etickým kodexem přímo zakázána.   Nesmí mít však urážlivou formu, nesmí být hanlivá, zesměšňující jiné kolegy apod. Je
namístě se zdržet jakýchkoli informací, které by nebyly věcného charakteru. Za nepřípustnou reklamu se dají považovat formulace a slogany typu „nejlepší lékař v okolí“, „nejlepší odborník svého druhu“, „spokojenost garantují tisíce pacientů“ apod. Už vůbec nelze v oznámení o nové
lékařské praxi užívat tzv. srovnávací reklamu, která by zlehčovala nebo napadala jiné kolegy („jsem lepší než MUDr. …“). Ve všech
těchto případech by se jednalo o porušení výše zmíněného stavovského předpisu ČLK. Každý případ je nutno posuzovat vždy podle konkrétních okolností. V inzerátu lze naopak uvést skutečnosti, že lékař nově otevírá lékařskou praxi a datum zahájení činnosti. Dále pak název, resp. jméno, odbornost, adresu místa provozování, telefon, ordinační hodiny, seznam nabízených služeb, spektrum prováděných výkonů či výčet
zdravotních pojišťoven, se kterými má lékař uzavřenou smlouvu apod.
Je zcela v pořádku a v souladu s výše citovaným ustanovením, pokud lékař umístí na určeném místě oznámení, že se ve vedlejší ulici nachází jeho
ambulance. Rovněž je možné, aby lékař uveřejnil ve sdělovacích prostředcích či na internetu stručnou informaci o své praxi.