Počet stránek ve webu: 43.166

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

K našemu stavebnímu pozemku vede asfaltová cesta města. I přes to, že po této cestě denně mnoho aut ke svým domům, tak tato cesta oficiálně v katastru nemovitostí ČR není vedena jako komunikace a z toho důvodu nedostanu stavební povolení.   Prosím, jak tuto situaci řešit? Existuje nějaká páka, jak město přimět, aby se z toho pozemku oficiálně stala komunikace? Děkuji, s pozdravem Kazimír.

ODPOVĚĎ:
V této věci Vám doporučuji oslovit místně příslušný silniční správní úřad (odbor dopravy městského úřadu), který v oblasti pozemních komunikací vykonává veřejnou správu. S tímto úřadem konzultujte, jaké jsou jeho možnosti (pravomoci) ve věci sladění skutečného stavu se stavem právním (zejména s tím, co je uvedeno v katastru nemovitostí).
Pakliže předmětná pozemní komunikace fyzicky existuje, ovšem v katastru nemovitostí není uvedena, může to znamenat, že jde o tzv. černou stavbu, popřípadě o stavbu sice povolenou, ovšem nezkolaudovanou. V obou případech jde o stav, který je právně napravitelný, a to případně ingerencí silničního správního úřadu.
V souvislosti s výše uvedeným připomínám, že silniční správní úřady rozhodují o zařazování pozemních komunikací do jednotlivých kategorií – dálnice, silnice, místní komunikace (jak to vyplývá z § 3/1 zákona o pozemních komunikacích). Co se týče místních komunikací, je příslušný právě obecní (ve Vašem případě městský) úřad – jako silniční správní úřad (§ 40/5 písm. a) zákona o pozemních komunikacích).
V druhém sledu se můžete obrátit také na místně příslušné pracoviště katastrálního úřadu a konzultovat s ním, jak uvést údaje v katastru nemovitostí do souladu se skutečností.
____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 13/1997 Sb. , o pozemních komunikacích

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.