Stavba před kolaudací, francouzské dveře v prvním podlaží, které nejsou v úrovni podlahy, ale dostupné po dvou schodech 44cm nad úrovní podlahy. Je dle stavebního zákona nutné mít před takovými dveřmi zábradlí. Děkuji, Ivan

ODPOVĚĎ:
Odpověď na Váš dotaz dává vyhláška o technických požadavcích na stavby, dle jejíhož § 31/3 platí, že francouzská okna vedoucí do volného prostoru musí být opatřena zábradlím nebo jinou mechanicky odolnou a stabilní ochrannou konstrukcí. V rámci tohoto ustanovení pak vyhláška o technických požadavcích na stavby nestanoví, co je myšleno termínem "volný prostor". S ohledem na jiná ustanovení této vyhlášky, která pro jiné případy zakotvují minimální hloubku volného prostoru, se lze domnívat, že v případě francouzských oken je zábradlí povinné v případě jakékoli hloubky volného prostoru (nejedná-li se samozřejmě o schod).

Zábradlí je dále upraveno v § 27 vyhlášky o technických požadavcích na stavby, dle něhož platí, že:
- všechny pochůzné plochy stavby, kde je nebezpečí pádu osob nebo zvířat a k nimž je možný přístup, se musí opatřit ochranným zábradlím, popřípadě jinou zábranou; parametry zábradlí jsou dány normovými hodnotami;
- zábradlí se musí zřídit na volném okraji pochůzné plochy, před níž je volný prostor hlubší a širší, než jsou normové hodnoty v závislosti na zatřídění pochůzné plochy;
- zábradlí se nemusí zřídit, pokud:
a/ by bránilo základnímu provozu, pro který je plocha určena, zejména nástupiště, rampy na nakládání, bazény a jeviště,
b/ volný prostor je zakryt konstrukcí odpovídající zatížení pěším provozem a splňující požadavky normových hodnot,
c/ hloubka volného prostoru je nejvýše 3 m a na pochůzné ploše je podél jejího volného okraje vytvořen nepochůzný bezpečnostní pás široký nejméně 1500 mm, který je zřetelně vymezen opatřeními podle normových hodnot;
- nejmenší dovolená výška zábradlí včetně madla schodišť, šikmých ramp a vodorovných ploch je dána normovými hodnotami;
- zábradlí a jeho zábradelní výplň musí v závislosti na zatřídění pochůzné plochy podle přístupu osob splňovat požadavky normových hodnot.
- hrozí-li nebezpečí podklouznutí nebo propadnutí, musí být u podlahy zábradlí opatřeno zábradelní zarážkou stanovenou normovými hodnotami;
- šikmé zábradlí schodišť a šikmých ramp musí být opatřeno zábradelními madly, jejichž umístění a provedení je dáno normovými hodnotami.

Shora uvedené lze shrnout tak, že v případě francouzského okna by mělo být zábradlí instalováno. Odpověď na tento dotaz by Vám měla ostatně dát i projektová dokumentace domu, která byla stavebním úřadem ve stavebním povolení či v souhlasu s ohlášením stavebnímu úřadu schválena, popř. se v této věci můžete s dotazem obrátit na příslušného úředníka stavebního úřadu, který bude kolaudaci Vašeho domu provádět.

_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
vyhláška č. 268/2009 Sb. , o technických požadavcích na stavby
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/