Je nutné pro to, aby stavba (rodinný dům) mohla být zkolaudována, zábradlí u venkovního schodiště, které je široké 150 cm a v nejvyšším místě (na podestě u vchodových dveří) je jeho výška od země 70cm? Pokud ano, stačí z jedné strany, nebo musí být z obou stran?

Informace, které se mi podařilo vyhledat, jsou v tomto bohužel dost rozporuplné, a i odpověď, které se mi dostalo, na místním stavebním úřadě, je poněkud neurčitá. Děkuji, Majka

ODPOVĚĎ:
Žádný právní předpis není natolik podrobný, aby v něm bylo možné nalézt výslovnou odpověď na Váš dotaz.
Dle § 119/2 stavebního zákona zkoumá stavební úřad při uvádění stavby do užívání (hovorově je toto řízení nazýváno jako kolaudace), zda stavba byla provedena v souladu s rozhodnutím o umístění stavby a povolením stavby a dokumentací, nebo ověřenou projektovou dokumentací, v souladu se stanovisky nebo závaznými stanovisky, popřípadě rozhodnutími dotčených orgánů, a zda jsou dodrženy obecné požadavky na výstavbu. Dále stavební úřad zkoumá, zda skutečné provedení stavby nebo její užívání nebude ohrožovat život a veřejné zdraví, život nebo zdraví zvířat, bezpečnost anebo životní prostředí.

Problematice zábradlí se věnuje § 27 vyhlášky o technických požadavcích na stavby, dle něhož platí, že:
- všechny pochůzné plochy stavby, kde je nebezpečí pádu osob nebo zvířat a k nimž je možný přístup, se musí opatřit ochranným zábradlím, popřípadě jinou zábranou; parametry zábradlí jsou dány normovými hodnotami;
- zábradlí se musí zřídit na volném okraji pochůzné plochy, před níž je volný prostor hlubší a širší, než jsou normové hodnoty v závislosti na zatřídění pochůzné plochy;
- zábradlí se nemusí zřídit, pokud:
a/ by bránilo základnímu provozu, pro který je plocha určena, zejména nástupiště, rampy na nakládání, bazény a jeviště,
b/ volný prostor je zakryt konstrukcí odpovídající zatížení pěším provozem a splňující požadavky normových hodnot,
c/ hloubka volného prostoru je nejvýše 3 m a na pochůzné ploše je podél jejího volného okraje vytvořen nepochůzný bezpečnostní pás široký nejméně 1500 mm, který je zřetelně vymezen opatřeními podle normových hodnot;

- nejmenší dovolená výška zábradlí včetně madla schodišť, šikmých ramp a vodorovných ploch je dána normovými hodnotami;
- zábradlí a jeho zábradelní výplň musí v závislosti na zatřídění pochůzné plochy podle přístupu osob splňovat požadavky normových hodnot;
- hrozí-li nebezpečí podklouznutí nebo propadnutí, musí být u podlahy zábradlí opatřeno zábradelní zarážkou stanovenou normovými hodnotami;
- šikmé zábradlí schodišť a šikmých ramp musí být opatřeno zábradelními madly, jejichž umístění a provedení je dáno normovými hodnotami.

Shora uvedené lze shrnout následovně:
- konkrétní parametry zábradlí jsou dány zejména příslušnými ČSN (na které vyhláška o technických požadavcích na stavby opakovaně odkazuje), přičemž z těchto ČSN vycházel, jak předpokládám, i projektant v případě Vašeho rodinného domu;
- je-li součástí projektové dokumentace Vašeho rodinného domu (kterou stavební úřad svým rozhodnutím schválil) i zábradlí o určitých parametrech, musí být takové zábradlí u schodiště zřízeno;
- s ohledem na to, že stavební úřad v rámci kolaudace mimo jiné zkoumá, zda je stavba provedena v souladu s vydaným povolením a schválenou projektovou dokumentací, přičemž stavební úřad zároveň zkoumá, zda je stavba provedena tak, aby neohrožovala život a zdraví (tzn. aby byla pro své uživatele bezpečná), lze uzavřít, že zábradlí by mělo být před kolaudací rodinného domu dokončeno (resp. že stavební úřad bude pro úspěšnou kolaudaci zábradlí požadovat).
Je však zároveň pravdou, že praxe jednotlivých stavebních úřadů se může v tomto aspektu výrazně lišit (vzhledem k tomu, že ne/povinná přítomnost zábradlí při kolaudaci není žádným právním předpisem výslovně řešena), nelze proto vyloučit, že ve Vašem případě bude stavební úřad shovívavější. Nelze rovněž vyloučit (a v případě zábradlí a jiných bezpečnostních prvků je to vcelku běžnou praxí), že stavební úřad se v rámci kolaudačního řízení spokojí se zábradlím provizorním (popř. zřízeným prozatímně pouze po jedné straně schodiště).
Nebyl-li stavební úřad na Váš dotaz schopen konkrétně odpovědět, doporučuji Vám oslovit v rámci tohoto stavebního úřadu přímo toho úředníka, který má Váš rodinný dům v gesci (pokud jste tak již neučinila), popř. se s tímto dotazem můžete obrátit na místně příslušný krajský úřad (jako nadřízený stavební úřad).

_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
vyhláška č. 268/2009 Sb. , o technických požadavcích na stavby
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/