Čeká nás rozvod a rádi bychom se spolu s manželkou nějak domluvili, ale nejsme si jisti, na co má kdo nárok. Kupoval jsem byt, smlouva o rezervaci a poskytnutí součinnosti s RK byla sepsána/podepsána před svatbou (peníze na byt jsem dostal od rodičů), protokol o předání nemovitosti byl podepsán až po svatbě. Spadá proto byt do SJM? Má na něj manželka nárok? Děkuji za radu.

ODPOVĚĎ:
Vlastnické právo k nemovitosti nabýváte podle katastrálního zákona vkladem vlastnického práva do katastru nemovitostí. Je tedy rozhodné pro určení výlučného vlastnictví či režim společného jmění manželů okamžik vkladu vlastnického práva do katastru. Pakliže bylo vlastnické právo vloženo do katastru před vznikem manželství, je nemovitost ve Vašem výlučném vlastnictví a nespadá tak do SJM.