Dozvěděla jsem se, že si manžel vzal půjčku na 500.000 Kč u banky. Bez mého vědomí a souhlasu. Jsem spolumajitelkou nemovitosti a polí spolu s ostatními členy rodiny, Tento majetek jsem nabyla před manželstvím, dědictvím po mamince. V případě, že manžel nebude dluh splácet, popř. nebude schopný ho splácet, může se banka obrátit i na tento majetek nabytý před manželstvím?

Jak se mě týká dluh manžela a co můžu udělat proto, aby se na mě dluh nevztahoval? A stejně tak ne, na moje dvě děti. Je jediným řešením rozvod? Každý mi říká jinou variantu. Dále pak netuším, zda nemá ještě nějaké jiné dluhy a kde. Jaké mám nároky na společnost s ručením omezeným, kterou založil v době manželství a je jediným jednatelem. V současnosti je firma v minusu. Může to také ovlivnit mně? Děkuji Johana.

ODPOVĚĎ:
Pokud manžel v průběhu manželství dělá dluhy, mohou být zhojeny pouze z majetku, který je předmětem společného jmění manželů nebo jeho majetku z doby před manželstvím. Tedy majetku, který jste nabyla před manželstvím Vy, se to netýká. Dále platí, že dluhy, o kterých druhý manžel nevěděl a finance z těchto půjček nebyly použity pro běžné potřeby rodiny, nejsou součástí SJM. Je ale třeba to prokázat, že jste o dluhu skutečně nevěděla a neměla možnost se o něm dozvědět. Pokud nechcete situaci řešit rozvodem, je ještě varianta nechat u notáře formou notářského zápisu zúžit SJM, tedy od okamžiku zúžení by se Vás žádné dluhy manžela netýkaly. Bohužel ale nelze takto vyřešit dluhy, které už manžel udělal. Pokud jde o zadlužené s. r. o. , tak dluhy této společnosti mohou být zhojeny pouze z majetku společnosti, takže dluhy se soukromého majetku netýkají, může být pouze postižen obchodní podíl manžela. Ten by se oceňoval s ohledem na to, kolik má společnost aktiv, pasiv, jaké má know how, atd...