Z důsledku covidové situace jsem přišla o zaměstnání a několik měsíců jsem pobírala Pracovní podporu v nezaměstnanosti. Následně jsem si zažádala u Státní sociální podpory o Příspěvek na bydlení. Po posouzení úřednicí mi bylo sděleno, že mi nárok na Příspěvek na bydlení nenáleží. Důvodem je má změna rodinného stavu - vdaná.

V nájemním bytě je hlášena jedná osoba, můj manžel má trvalé bydliště na jiné adrese. Prosím poraďte mi, jak mám řešit moji tíživou finanční situaci? ! Postupovala tato úřednice v souladu se zákonem? ! Děkuji předem za Vámi pozitivní odpověď. Jana.

ODPOVĚĎ:
U příspěvku na bydlení bylo dříve hlavním kritériem pro určení společně posuzovaných osob trvalé bydliště. Docházelo tak ale k situacím, kdy si manželé/partneři kvůli tomu, aby jeden z nich získal příspěvek na bydlení, nechali různá trvalá bydliště, i když ve skutečnosti žili v jedné domácnosti a náklady na bydlení hradili společně. Tato právní úprava tedy vedla k tomu, že se příspěvek na bydlení stal nejzneužívanější sociální dávkou.
Proto došlo ke změně právní úpravy - podle té současné už není rozhodující trvalé bydliště, ale to, které osoby v domácnosti skutečně žijí. Pokud tedy Váš manžel má sice trvalé bydliště jinde, ale reálně žije s Vámi ve společné domácnosti, je při žádosti o příspěvek na bydlení zapotřebí doložit i jeho příjmy. Nemusí to automaticky znamenat, že na příspěvek na bydlení nedosáhnete - pro posouzení nároku je důležitá výše Vašich a manželových příjmů a výše nákladů na bydlení. Vaši nelehkou finanční situaci by Vám ale v první řadě měl pomoci vyřešit Váš manžel, který má vůči Vám ze zákona vyživovací povinnost.