Chtěla bych Vás poprosit o právní radu ohledně pracovního poměru sjednaného na dobu určitou celkem čtyřikrát. Dne 1.12.2013 jsem začala pracovat jako občanský zaměstnanec lektorka - instruktorka pro Ministerstvo obrany. Obdržela jsem pracovní smlouvu, kde pracovní poměr byl uzavřen na dobu určitou - zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou, nejdéle  do 30.11.2016.

Následně jsem v červnu 2014 z důvodu restrukturalizace obdržela výpověď. Výpověď byla nicméně odvolána, neboť jsem úspěšně  vykonala výběrové řízení na místo akademického pracovníka Univerzity obrany v Brně. Obdržela jsem tedy druhou smlouvu, tzv. dohodu  o změně sjednaných pracovních podmínek, kde se pracovní poměr uzavřel do 31.8.2017. Od 1.9.2017 jsem obdržela třetí smlouvu - dohodu o změně sjednaných pracovních podmínek, opět na dobu určitou do 31.8.2020. V roce 2019 jsem se přestěhovala a naskytla se mi možnost pracovat stále v rámci Ministerstva obrany blíže domovu, a to u Vojenského útvaru Vyškov. Dne 1.10. 2019 jsem tedy obdržela čtvrtou smlouvu - dohodu o změně sjednaných pracovních podmínek, opět na dobu určitou do 31.8.2020. V té době jsem již byla těhotná a od 1.3. 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi smlouvu neprodloužil a můj pracovní poměr tedy skončil 31.8.2020. V té době jsem byla stále na mateřské dovolené, syn měl po narození zdravotní problémy, kdy musel podstoupit náročnou operaci a mě tak bohužel nenapadlo řešit, zda byl postup zaměstnavatele dát mi čtvrtou smlouvu na dobu určitou legální. Nyní jsem podruhé těhotná (termín porodu konec prosince 2023) a nemám tím pádem nárok na mateřskou dovolenou. Na syna jsem až do konce října tohoto roku pobírala rodičovský příspěvek a momentálně jsem registrovaná na Úřadu práce. Chtěla bych se zeptat, zda byl postup zaměstnavatele v souladu se zákoníkem práce a pokud ne, zda se v této věci dá ještě něco podniknout? Předem moc děkuji. S pozdravem Julie.

ODPOVĚĎ:
Pokud se nejednalo o zcela novu smlouvu, ale o změnu sjednaných pracovních podmínek, tedy jakýsi dodatek k původní smlouvě na dobu určitou (např. o změně místa výkonu práce), pak byl postup zaměstnavatele v souladu s právními předpisy.
I v případě, že by postup bych chybný, nebylo by možné se ničeho domáhat, protože již uplynula promlčecí doba, která je tříletá.