Pro firmu zajištuji jednou měsíčně administrativní práce, na které nechtějí přijmout zaměstnance natrvalo, já sama na svém notebooku. Dosud jsem tuto spolupráci řešili DPP. V souvislosti se změnami u dohod chce firma, abych pracovala na příkazní smlouvu. Chci se zeptat, zda musím mít v takovém případě IČO, a je-li taková smlouva vůbec možná. Samozřejmě bych si výdělek pak zdanila sama, to není problém.

ODPOVĚĎ:
Pokud má být příkazní smlouva uzavřena v souladu s právními předpisy, nesmí být uzavřena s osobou na pozici zaměstnavatele a zastírat tak pracovněprávní vztah. Je proto nutné být OSVČ a práce musí probíhat tak, aby nenaplnila znaky závislé práce, jak ji definuje zákoník práce.