Mám dotaz co se týče odpracování směny. 1.1.2024 máme běžně zavřeno. Vykonávám administrativní práci na skladě ve firmě. Jde mi o to, že pracuji 11h směny a bylo nám oznámeno, že 25.12. a 1.1. musíme jít do práce, i když se jedná o svátek. Normálně jsme měli každý rok zavřeno (pokud by šlo o normální den, měl bych mít směnu).

Já, který pracuji na 11h směnách musím jít do práce a lidé, kteří pracují na 8h směnách nemusí. Vrtá mi to hlavou a nerozumím tomu, proč bych já musel a jiní ne. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Podle § 81 odst. 1 zákoníku práce platí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn. Žádná další pravidla týkající se omezení při rozhodování zaměstnavatele právní předpisy neobsahují. Roli nehraje druh práce, ani délka směny, jediným rozhodujícím je zájem zaměstnavatele.
Doporučuji proto tento dotaz vznést spíše na něj.