10/2023 jsem dostal výpověď pro nadbytečnost a to k 31.12.2023. Z jakého období mi bude vypočítána průměrná mzda pro odstupné? Ze 3. kvartálu nebo 4. kvartálu a zda stejnou výší mzdy mi bude proplacena nevybraná dovolená? Děkuji Ilja.

ODPOVĚĎ:
Jestliže jste dostal výpověď pro nadbytečnost k 31.12.2023, měla by od 1.1. 2024 běžet výpovědní doba. Pracovní poměr by tak měl skončit k 29.2.2024.
Podle § 354 zákoníku práce je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.
Rozhodným obdobím ve Vašem případě tak bude 4Q. Také za nevyčerpanou dovolenou je vyplácena náhrady mzdy/platu, která se počítá stejným způsobem.