Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, kde mám danou měsíční mzdu. K měsíční mzdě mám dané příplatky ke mzdě za práci přesčas 25% průměrného výdělku, který 6 let nedostávám, za práci v noci, sobotu a neděli ve výši 1 Kč/hod.   Jde mi o to, jestli firma neporušuje zákon a popřípadě jak mám dále postupovat. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Příplatky ke mzdě jsou upraveny § 113 a násl. zákoníku práce. Ve chvíli, kdy zaměstnanec splní podmínky pro vznik tohoto příplatku, je zaměstnavatel povinen tyto příplatky vyplatit, minimálně ve výši uvedené v těchto ustanoveních, tedy nikoli ve výši 1 Kč/hod.
Zaměstnavatel nepochybně porušuje právní předpisy. Doporučuji proto obrátit se na místně příslušný inspektorát práce (www.suip.cz). Pokud dojde inspektorát ke stejnému závěru, můžete požadovat doplacení příplatků až 3 roky zpětně.